STRONA CZŁONKÓW KOŁA ŁOWIECKIEGO NR 244 " ŚWIERK "
W OTWOCKU
KRÓTKI RYS HISTORYCZNY KOŁA
ŁOWIECKIEGO „ŚWIERK”
Myśl utworzenia Koła Łowieckiego przy Instytucie Badań Jądrowych w Świerku /k Otwocka powstała w grudniu 1962 r. Podjęli ją pracownicy Instytutu, będący już członkami różnych kół łowieckich na terenie kraju. Grupa inicjatywna, zainteresowana utworzeniem Koła, do której należeli myśliwi z kilkunastoletnim stażem łowieckim tj. Józef Plaskura, Roman Trechciński, Zygmunt Serżysko, przy poparciu Rady Związku Zawodowego Nauczycielstwa Polskiego przy IBJ, za pośrednictwem Dyrekcji Instytutu, zwróciła się do Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Warszawie o przydzielenie organizującemu się Kołu Łowieckiemu obwodu polno-leśnego, informując, że już 14 pracowników Instytutu jest członkami Polskiego Związku Łowieckiego. Rozesłano również pisma do 17-tu Powiatowych Rad Narodowych szukając wolnych obwodów łowieckich do wydzierżawienia.
30 kwietnia 1963 r. Zwrócono się do Powiatowej Rady Narodowej w Otwocku o wydzierżawienie obwodu łowieckiego po rozwiązanym Kole Łowieckim „ŁOŚ” w Wiązownie, bezpośrednio sąsiadującym z Instytutem.
7 maja 1963 r. Odbyło się zebranie organizacyjne Koła Łowieckiego przy Instytucie Badań Jądrowych w Świerku k/Otwocka. Protokół z tego zebrania jest pierwszy dokumentem naszego Koła, na którym podjęto formalne decyzje organizacyjne. Protokół ten pozwalam sobie zacytować w całości:
Warszawa, dnia 7.05.1963 r.
Protokół nr 1
Z zebrania organizacyjnego Koła Łowieckiego przy IBJ
Obecni: zaproszeni goście w osobach; Prof. Dr M. Radwan, Dr płk Majewski-Łowczy Powiatowy w Otwocku, mgr A. Szperl - sekretarz PANATOM Klub, oraz kandydaci na członków Koła Łowieckiego przy IBJ w liczbie 11 (jedenastu).
Program zebrania:
1.Słowo wstępne i wybór przewodniczącego
2.Informacje dotyczące : a) kandydatów na członków Koła b) starań o tereny łowieckie
3. wybór Zarządu Koła
4. przyjęcie Statutu, nazwy i siedziby Koła
Ad pkt.1. Mgr A. Szperl poinformował zebranych o charakterze i formach współpracy przyszłego Koła Łowieckiego z PANATOM Klub. Na przewodniczącego zebrania jednogłośnie wybrano Prof. Dr M. Radwana.
Ad pkt. 2. Przedyskutowano celowość wystąpienia do Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa Powiatowej Rady Narodowej w Otwocku o przydział obwodu łowieckiego w Wiązownie. Wyjaśniono wątpliwości Łowczego Powiatowego, płk Majewskiego o możliwościach i przygotowaniu łowieckim kandydatów do organizowanego Koła. Okazało się, że większość obecnych należy do różnych Kół Łowieckich, siedziby których rozproszone są po całym kraju. Niektórzy kandydaci mają poza sobą duże doświadczenie łowieckie i organizacyjne jak np. Mgr J an Załęski jest członkiem PZŁ od 18 lat, Dyr. Józef Plaskura 20 lat, Mgr inż. Zygmunt Serżysko 11 lat. Skład osobowy kandydatów predestynuje organizowane Koło do prowadzenia samodzielnej gospodarki łowieckiej w przydzielonym obwodzie. W toku dyskusji zadeklarowano zgodę przyjęcia do nowego Koła części członków byłego Koła w Wiązownie - wskazanych przez Powiatową Radę Łowiecką. Jednocześnie zebrani zobowiązują się zaprowadzić racjonalną gospodarkę łowiecką na terenie przydzielonego obwodu.
Ad pkt. 3. W głosowaniu jawnym wybrano jednogłośnie Zarząd Koła w następującym składzie:
1.Dyr. Józef Plaskura -- prezes Koła
2.Inż. Zygmunt Serżysko -- łowczy
3.Inż. Roman Trechciński -- skarbnik
4.Inż. Stanisław Rykowski -- sekretarz
Komisję Rewizyjną wybrano w następującym składzie:
1.Mgr Jan Załęski -- przewodniczący
2.Dr Aleksander Siemaszko -- członek
3.Inż. Włodzimierz Kaczmarek -- członek
Delegatem na Wojewódzki Zjazd PZŁ wybrano Mgr Jana Załęskiego. Zebrani
zobowiązali Zarząd Koła do opracowania zasad gospodarki finansowej oraz
programu pracy Zarządu i przedłożenia powyższego na Zebraniu Walnym.
Ad pkt. 4. Przyjęto Statut i złożono podpisy. Wybrano nazwę dla Koła „ŚWIERK”
oraz siedzibę - Świerk k/ Otwocka. Pieczęć Koła jak niżej.
KOŁO ŁOWIECKIE
„ŚWIERK”
Przy Instytucie Badań Jądrowych
w Świerku k/ Otwocka
Protokółował
/Stanisław Rykowski /
Po założeniu Koła Łowieckiego „ŚWIERK”, Zarząd Koła w dniu
19 czerwca 1963 r. zwraca się do Powiatowej Rady Narodowej w Otwocku z prośbą o zarejestrowanie Koła, przesyłając w załączeniu:
- protokół z zebrania organizacyjnego Koła
- Statut Koła
- wykaz członków i kandydatów na członków Koła Łowieckiego „ŚWIERK”
- opinię Powiatowej Rady Łowieckiej w Otwocku.
9 września 1963 r. Powiatowa Rada Łowiecka zawiadamia Zarząd Koła, że popiera podanie Koła na zarejestrowanie w Powiatowej Radzie Narodowej, pod warunkiem przyjęcia do Koła pewnej ilości członków z byłego Koła Łowieckiego „ ŁOŚ” w Wiązownie, na których przyjęcie Powiatowa Rada Łowiecka wyrazi zgodę.
29 listopada 1963 r. Powiatowa Rada Narodowa Wydział Rolnictwa i Leśnictwa, zawiadamia Zarząd Koła, że Koło Łowieckie „ŚWIERK” zostało wpisane do rejestru Kół Łowieckich w Powiatowej Radzie Narodowej w Otwocku.
12 lutego 1964 r. Zarząd Koła wysyła do Wojewódzkiej Rady Łowieckiej PZŁ w Warszawie pismo z prośbą o załatwienie formalności związanych z przyjęciem Koła Łowieckiego „ŚWIERK” do Polskiego Związku Łowieckiego.
14 lutego 1964 r. Zarząd Wojewódzki PZŁ w przysłanym do Koła piśmie wyjaśnia, że warunkiem przyjęcia do Organizacji Polski Związek Łowiecki - Koła - jest wyrażenie na piśmie zgody Zarządów poszczególnych Kół Łowieckich, do których obecnie należą członkowie nowo zorganizowanego Koła, że koledzy ci będą członkami macierzystymi w Kole „ŚWIERK” i po otrzymaniu tych dokumentów możliwe będzie zarejestrowanie Koła w Woj. Zarządzie PZŁ.
22 lutego 1964 r. Zarząd Koła odpowiada na pismo ZW PZŁ, którego stanowisko uważa za niesłuszne i jako uzasadnienie podaje, że:
- ilość członków PZŁ i Koła „ŚWIERK” nie należących do żadnych innych Kół
wynosi 8 osób tj.
Z.Serżysko, St. Rykowski, R. Konowrocki, K. Kałowski,
J. Kozerski, H. Soduł, R. Wasilewski, Wł. Soduł.
- ilość czł. Koła „ŚWIERK”, którzy zadeklarowali się do natychmiastowego
przejścia do Koła jako macierzyści wynosi 6 osób tj.
J. Plaskura, R. Trechciński, Wł. Kaczmmarek,
J. Nowakowski, Rdzeniewski, Tarasiewicz.
- kandydaci- pracownicy IBJ - uczęszczający na rozpoczęty kurs dla nowo wstę-
pujących, którym zagwarantowano przyjęcie do Koła po uzyskaniu zaświad-
czeń zdania egzaminu, wynosi 6 osób tj.
J. Kołpaczeński, St. Wójcik, L. Sitkowski,
A. Bender, H. Odziemczyk, Pawlak.
- członkowie nie macierzyści: 2 osoby:
A. Siemaszko, J. Załęski.
Załatwiając sprawy legislacyjne nie zapomniano o staraniu się pozyskania obwodu łowieckiego, bez którego Koło nie miałoby racji bytu. Na wszystkie dotychczasowe pisma kierowane do Powiatowych Rad Narodowych na terenie kraju tj. do: Sochaczewa, Nowego Dworu, Mińska Maz., Szczecinka, Mławy, Siedlec, Ostrowi Maz., Wyszkowa, Pułtuska,
Wałcza, Radomia, Bydgoszczy, Maków Maz., Otwocka,
Sokołowa Podl. Koło otrzymywało odpowiedź odmowną.
7 kwietnia 1964 r. Zarząd Koła po raz drugi wysyła wniosek do powiatowej Rady Narodowej w Otwocku o wydzierżawienie obwodu łowieckiego nr 401 ( dawniej 325) o pow. 8.780 ha.
12 czerwca 1964 r. Powiatowa Rada Łowiecka w Otwocku, zawiadamia Zarząd Koła, że Koło Łowieckie „ŚWIERK” zostało przyjęte do Zrzeszenia Polski Związek Łowiecki z dniem 12.06.1964 r.
Wniosek o wydzierżawienie obwodu nr 401 ,( z dnia 7.04.964 r.) po upływie 6 miesięcy wyczekiwania, został załatwiony pozytywnie i 1.10.1964 r. Zarząd Koła zawarł umowę o dzierżawę obwodu na okres 10 lat - od 1.10.1964 do 30.09.1974 r.
18 pazdziernika 1964 r. Koło wystąpiło z wnioskiem do Powiatowej Rady Narodowej w Ostrołęce o wydzierżawienie obwodu łowieckiego nr 8 o pow.5.930 ha. Wniosek załatwiono pozytywnie i 16.12.1964 r. podpisano umowę dzierżawną na 10 lat - od 1,01,1965 do 30.12.1974 r.
Trudny i długi bo trwający aż 2 lata, wymagający dużo pracy i poświęceń, okres prac organizacyjnych, Koło miało już za sobą.
Uzyskano dwa obwody łowieckie: pierwszy nr 401 w pow. otwockim - obwód słaby i wyniszczony, drugi nr 8 w pow. ostrołęckim - obwód bardzo słaby nie cieszący się dobrą renomą. Obwody zaniedbane, wymagające od członków Koła dużego wkładu pracy, aby można było prowadzić w nich racjonalną gospodarkę łowiecką. W okresie minionych 50 lat, pracami nad doprowadzeniem posiadanych obwodów do prawidłowego funkcjonowania i prowadzenia racjonalnej gospodarki łowieckiej, prowadziły kolejno zmieniające się Zarządy Po przejęciu zaniedbanych obwodów, przystąpiono do ich odbudowy. Powołano zespoły: do budowy urządzeń łowieckich, dokarmiania zwierzyny i walki z kłusownictwem, które było plagą obwodów. Organizowano akcje zbierania wnyków i odstrzału szkodników łowieckich. W celu stałego dozoru i kontroli obwodów, zatrudniono etatowych strażników łowieckich ( po jednym na każdy obwód ), wyposażonych w służbową broń śrutową. Pomimo dużych nakładów pracy i zaangażowania członków Koła w celu podniesienia stanu ilościowego zwierzyny łownej, pozyskanie zwierzyny w pierwszych latach prowadzenia gospodarki łowieckiej w obwodach, było mizerne.
NW okresie 50 - ciu minionych lat, za aktywność w działalności łowieckiej na rzecz Koła, z inicjatywy i na wniosek Koła. Kolegium Odznaczeń Łowieckich PZŁ,
odznaczyło 22 członków Koła.
Otwock, dnia 19 pazdziernika 2013 r.
Opracował
Ryszard Konowrocki